• DOLAR 00:13
    5.8043 (0.59)
  • EURO 00:13
    6.4267 (0.71)
  • ALTIN 00:06
    272.972 (0.53)

Türbülans Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

5 gün önce eklendi
4 dakika 32 saniyede okuyabilirsiniz
Zaman zaman yanlış bir biçimde “hava boşluğu” olarak da tâbir edilen türbülans, uçak yolculuklarının belki de en can sıkıcı şeylerinden bir tanesidir. Özellikle nispeten kuvvetli türbülans esnasında yaşanan ani düşüş hissi, bir çok yolcunun yüreğini ağzına getirir. Aslında türbülans, uçakların ani bir biçimde irtifa kaybetmesine sebep olan ve hava cebi ya da hava çalkantısı olarak da isimlendirilen atmosferik durumdur. Aşırı şiddetteki türbülans, yolcular ve kabin görevlileri için tehlike oluşturabilir. Bununla birlikte, her ne kadar rahatsız edici bir his olsa da, türbülanstan pek de korkmaya gerek yoktur.  

1- Türbülans Genelde Zararsızdır

Türbülans Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Türbülans aslında sık görülen bir olgudur. Ve aşırı şiddetli olanları dışında pek de zararı yoktur.

2- Türbülans Sebebiyle Yaralanmalar Olabilir; ama Nadiren

Türbülans Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

FAA tarafından yapılan açıklamaya göre ABD’de yılda ortalama 58 kişi türbülans sebebiyle yaralanıyor. ABD’de her yıl 800 milyon civarında yolcunun uçakla seyahat ettiği düşünüldüğünde, türbülans sebebiyle yaşanan yaralanmaların bir hayli düşük bir oranda olduğu söylenebilir.

3- Pilotlar, Ne Zaman Olacağını Bilir

Türbülans Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Pilotlar çoğu zaman çalkantılı bir hava ortamına girileceğini önceden bilerek yolcuları anons sistemi üzerinden ikaz eder ve kemer ikaz ışıkları yanar. Uçuş öncesi hazırlanan raporlar, uçaktaki hava durumu radarı ve çevredeki uçakların bildirimleri, pilotları türbülansa karşı tetikte tutar.

4- “Açık Hava Türbülansı” ise Biraz Farklı Bir Durumdur

Türbülans Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

En tehlikeli türbülans türüdür. Açık havada meydana gelir ve uçaktaki hava durumu radarı tarafından tespit edilemez. Gerek uçuş ekibi ve gerekse yolcular hazırlıksız yakalanabilir. Bu yüzden türbülans kaynaklı yaralanmaların büyük bir bölümü açık hava türbülansı sebebiyle meydana gelir.

5- Açık Hava Türbülansları Artıyor

Türbülans Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

İşin can sıkıcı tarafı, küresel ısınma sebebiyle açık hava türbülanslarının sayısı artıyor. Bilim adamlarının tahminlerine göre, içerisinde bulunduğumuz yüzyılın ortalarına gelindiğinde bu türden hava çalkantılarının sayısı şimdiye nispeten ikiye katlanacak.

6- Emniyet Kemeri İkazına Dikkat!

Türbülans Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, emniyet kemeri takılı bir biçimde oturmak, türbülansa karşı bir yolcunun alabileceği basit ama en kesin tedbirdir. Özellikle de emniyet kemeri ikazı yandığında…

7- Türbülans Sebebiyle Uçağınız Düşmez

Türbülans Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Her ne kadar yaşanan duygu son derece kötü olsa da, şiddetli türbülans sebebiyle uçak düşmez. Uçaklar buna son derece dayanıklıdır. Mesela geniş gövdeli uçakların kanatları metrelerce esneyebilir. 

8- Pilotlar, Türbülans Konusunda Eğitimlidir

Türbülans Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Pilotlar bu konuda eğitimlidirler ve tespit edilebilen türbülanslardan, rotada değişiklik yaparak kaçınırlar.

9- Özel Bebek Koltukları Kullanılabilir

Türbülans Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Türbülans esnasında bebekler, belki de en fazla riske maruz kalan yolculardır. Zira iki yaşından küçük bebeklerin koltuğu olmaz ve ebeveyninin kucağında seyahat eder. Buna karşı bir önlem olarak, uçak uyumlu otomobil bebek koltuğu kullanılabilir. Ama bunun için ilave bir bilet satın almanız gerekeceğini unutmayın.

10- Yakın Bir Gelecekte Türbülanstan Tamamen Kurtulabiliriz

Türbülans Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Halen denemeleri devam eden morötesi lazer teknolojisi destekli sistemlerle, açık hava türbülanslarını dahi tespit etmek mümkün olabilecek.

Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz!
Sitemizden yararlanabilmek için reklam engelleyicileri kapatmanız gerekmektedir.