• DOLAR 00:13
    5.8078 (0.65)
  • EURO 00:13
    6.4273 (0.72)
  • ALTIN 00:06
    273.181 (0.11)

Seçim Sonuçları Ne Oldu?

7 ay önce eklendi
3 dakika 35 saniyede okuyabilirsiniz
Hepimizin bildiği gibi 31 Mart 2019 tarihinde seçim yapıldı. Fakat sonuçlar ve seçimin yankıları hala devam etmekte. Bu süreç nasıl ilerlemiş, son durum ne gelin hep birlikte bir göz atalım...  

31 Mart günü yapılan yerel seçimlerde, birçok yerde MHP ile ittifak yapan AKP, oy oranı olarak birinci parti çıktı. Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde CHP kazandı fakat İstanbul'da durum hala netleşmedi.

Seçim Sonuçları Ne Oldu?

İttifakların yarıştığı İstanbul'da, son ana kadar AKP adayı Binali Yıldırım ile CHP adayı Ekrem İmamoğlu arasında, 2014 seçimlerini anımsatan başabaş bir yarış yaşandı. Oy oranlarının birbirine çok yakın olduğu yarışta her iki aday da seçimi kazandıklarını iddia etti.

Ankara'da belediye başkanlığı yarışına ilk kez Melih Gökçek'siz giren AKP'nin adayı Mehmet Özhaseki, rakibi Mansur Yavaş'ın yaklaşık 3 puan gerisinde kaldı

Seçim Sonuçları Ne Oldu?

Mansur Yavaş'ın seçimi kazandığını duyurduğu Ankara'da CHP de 25 yıl sonra büyükşehir belediyesini kazanmış oldu. CHP'nin "kalesi" olarak adlandırılan İzmir'de ise yarışı CHP adayı Tunç Soyer, açık ara farkla kazandı.

Mansur Yavaş, mazbatasınıda teslim alarak görevine başlamış oldu.

İstanbul'da AKP de CHP de 'Kazandık' dedi

Seçim Sonuçları Ne Oldu?

Oy oranları birbirine çok yakın olan İstanbul'da sonuçlar hala netleşmemekle beraber seçimin tekrarlanması bile son zamanlarda gündeme gelmekte.

YSK'dan kesin açıklama beklenirken partilerden sık sık oyların yeniden sayılması için itirazlar gelmeye başladı.

Seçim Sonuçları Ne Oldu?

AKP İstanbul'un 39 ilçesindeki yerel seçim sonuçlarına itiraz etmişti. Beyoğlu'nda yapılan itiraz reddedildi.
İlerleyen süreçte siyasi partiler, 25 ildeki bazı seçim sonuçlarına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itirazda bulundu.

İtiraz ediliyor, itiraz edildi diyoruz fakat bu süreç nasıl işliyor, onuda bir incelemek gerekli.

Seçim Sonuçları Ne Oldu?

YSK, bu itirazları 11-12-13 Nisan'da karara bağlayacak.

Son Durum Ne?

Seçim Sonuçları Ne Oldu?

İstanbul seçim sonuçları son durum şöyle;
Ekrem İmamoğlu'nun oyun: 4 milyon 170 bin 119
Binali Yıldırım'ın oyu: 4 milyn 156 nin 354
Oy farkı 14 bin 198

Durumlar netleşmemişken son olarak akılları 'İstanbul'da seçim tekrarlanabilir mi?' sorusu belirmeye başladı.

Seçim Sonuçları Ne Oldu?

Seçimler sonrası İstanbul bir kargaşa yaşandığını ifade eden Bahçeli, itirazların en kısa sürede sonuçlandırılması gerektiğini belirtti. Bahçeli, "Seçim yenileme demokrasinin bir gereğidir. Toplumsal kargaşa yerine sandığa bir kez daha gidip Türkiye'yi huzurlu kılmak daha akılcıdır" dedi.MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 31 Mart yerel seçim sonuçlarına itirazları değerlendirdi. Bahçeli, “Her seçimde olduğu gibi rakamlar, sayım sırasındaki farklılıklar her siyasi partiye, her adaya göre itirazlar yapılmaktadır. Bu itirazlar demokratik bir haktır, yapılması gerekir” dedi. Bahçeli, İstanbul'da ise bir kargaşa yaşandığını söyledi.Bahçeli ayrıca, "Vicdanlar rahatlamayacaksa İstanbul'da yeni seçim düşünülebilir. Seçim yenileme demokrasinin gereğidir. Toplumsal kargaşa yerine bir kez daha sandığa gidip Türkiye'yi huzurlu kılmak daha akılcıdır. Bunun süresi 60 gündür. 60 günden sonraki ilk pazar günü seçim yapılabilir." ifadelerini kullandı.

Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz!
Sitemizden yararlanabilmek için reklam engelleyicileri kapatmanız gerekmektedir.