• DOLAR 00:13
    7.765 (1.56)
  • EURO 00:13
    9.052 (1.89)
  • ALTIN 00:06
    473.908 (0.38)

Kahve Hakkında 9 Şaşırtıcı Bilgi

8 ay önce eklendi
3 dakika 7 saniyede okuyabilirsiniz
Her millet ve ülkenin içecek olarak kullandığı bazı maddeler vardır. Bunların başında tabi ki su geliyor. Fakat bundan sonraki en popüler içecek de kahve. Kahve bütün insanlar tarafından oldukça fazla tercih ediliyor ve tüketimi de tahmin ettiğinizden daha fazla. Her gün 2,25 milyardan fazla kahve fincanı tüketiliyor. Peki bu kadar fazla tükettiğimiz bir içeceğin yararlarını veya zararlarını tam olarak biliyor muyuz... Size kahve hakkında az blinen ama kesinlikle doğru olan bazı bilgileri paylaşıyoruz. 

Kahveyi ''güçlü'' olarak tanımlamak oldukça yanlıştır.

Kahve Hakkında 9 Şaşırtıcı Bilgi

Çünkü yapılan araştırmalar göstermiştir ki, güçlü bir kahve yoktur. Daha doğrusu kahvenin gücünü ölçebilmek gibi bir durum söz konusu değildir.Kahve genelde yorgunluğu gidermesi ve hafiflik hissini yaşamak için tercih edilir. Fakat bunun için mutlaka doğru zaman tercih edilmelidir. 

Kahveyi doğru zamanda içmelisiniz

Kahve Hakkında 9 Şaşırtıcı Bilgi

Zamanı vücuttaki kortizol seviyesine göre belirleyebilirsiniz. En doğru zamanlar sabah 08:00 ile 09:00 arası, bir sonraki en doğru zaman 12:00 ile 13:00 arası ve günün sonunda tercih edilmesi gereken zaman ise 17:30 ile 18:30 arasıdır. 

İlaç kullanımı ile kahvenin ilişkisi

Kahve Hakkında 9 Şaşırtıcı Bilgi

Yapılan araştırmalara göre kahvenin içerisinde bulunan kafeinin, analjezik içeren ilaçlarla kullanımında etkileşimi arttırdığı görülmüştür.
Bu konuda kahve içtiğiniz zaman diliminin önemi oldukça büyüktür. Örneğin kahveyi sabah 9:00 civarında içtiyseniz, sisteminizde 100 mg kahve kalır. Fakat, içtiğiniz saat 15:00 ve sonrası ise gece yarısına kadar bedeniniz yenilenecektir.

Öğütülmüş kahvenin farkı

Kahve Hakkında 9 Şaşırtıcı Bilgi

Genellikle taze kahve daha çok tercih edilir fakat bu konuda bilinmesi gereken önemli birşey vadır. Kahveyi taze taze çektirdiğinizde lezzetini yalnızca 15 dakika kadar koruyabilir. Sonrasında ise lezzeti kaybolur.
Yalnızca en az 3 yıl boyunca yetişmiş bir kahve ağacı kesilebilir. 1 ağacın kesilmesinden sonra ise elde edilen kahve yalnızca 450 gramdır.

Kahve spor üzerinde etkili midir?

Kahve Hakkında 9 Şaşırtıcı Bilgi

Spor yapmaya başlaman önce içilen kahve, içerisinde bulunan kafein sayesinde vücuttaki adrenalini arttırır ve bu da spor sonucunun verimli olmasında yardımcı olur. 
Kahve bir meyve türü olarak adlandırıldığından çok eskilerde, Afrika'da yaşayan insanlar kahveyi içerek değil de yiyerek tüketirlerdi.

Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz!
Sitemizden yararlanabilmek için reklam engelleyicileri kapatmanız gerekmektedir.